Gatavošanās bērna pirmajam zobārsta apmeklējumam

Bērnu pirmo reizi ieteicams aizvest pie zobārsta laikā, kad šķiļas pirmie zobi. Zobārsts vecākiem sniegs informāciju par pareizu zobu kopšanu un uzturu.

Lielākam bērnam jau iepriekš ir jāizstāsta, kas ir zobārsts un zobu higiēnists.

Zobārsts ir dakteris, kas pārbauda un ārstē cilvēka zobus. Vizītes laikā zobārsts ne tikai pārbauda zobus, bet arī visu mutes dobumu, jo slimības var konstatēt ne vien zobos, bet arī smaganās. Ja zobi ir veseli, tad ar zobārstu atkal būs jātiekas pēc 6 mēnešiem. Ja kāds zobiņš ir slims, tas jāārstē.

Zobu higiēnists ir zobārsta lielais palīgs, jo higiēnists zina visu par to, kā uzturēt zobiņus veselus un tīrus. Viņš to iemāca arī savam mazajam pacientam un vizītes laikā notīra zobus ar speciālām birstēm un pastām.

Zobārsta izvēles nosacījumi

  1. Maksas vai bezmaksas ārstēšana. Līdz bērna 18 gadu sasniegšanai vecākiem ir iespējams izvēlēties atvasei maksas vai bezmaksas zobārstniecības pakalpojumus. Bezmaksas zobārstniecība nozīmē, ka zobārstu praksei, klīnikai ir noslēgts līgums ar Valsts norēķinu centru, kas apmaksā bērnu zobārstniecību. Vecākiem nav jāmaksā par šo pakalpojumu, ja bērnam veiktās manipulācijas ir iekļautas apmaksājamo skaitā. Ja bērnam tiek veikta manipulācija, kas nav iekļauta apmaksājamo skaitā, vecāki jāinformē, un tas ir maksas pakalpojums pēc klīnikas cenrāža. Maksas zobārstniecībā klīnikai, praksei nav līguma, un ārstēšana tiek veikta pēc attiecīgā cenrāža.
  2. Ģimenes zobārsts. Ja vecāki jau ilgu laiku apmeklē kādu konkrētu zobārstu, tad, iespējams, viņi vēlas arī savu bērnu vest pie šī speciālista. To var droši darīt, tādējādi zobārsts var kļūt par ģimenes zobārstu.
  3. Bērnu zobārsts. Rīgas Stradiņa universitātes Stomatoloģijas institūtā ir bērnu zobārstniecības klīnika, kur var vērsties, ja ir īpaši sarežģīta situācija, piemēram, zobu traumas, vai bērnam nepieciešama ārstēšana narkozē. Taču turp var doties arī, lai veiktu jebkuru standarta manipulāciju. Šajā iestādē strādā tieši bērnu zobārsti. Arī daudzās privātpraksēs, klīnikās strādā tieši bērnu zobārsti. Šie speciālisti labāk prot tikt galā ar bērnu niķiem un stiķiem, jo tā ir viņu ikdiena. Jāņem vērā, ka bērnu zobārstniecībā ir nianses, kas atšķiras no pieaugušo zobārstniecības.
  4. Saderība. Vecākiem ir jāizprot sava bērna raksturs un temperaments, jo no tā var būt atkarīgs, kādu zobārstu nepieciešams meklēt. Ir gadījumi, kad pie viena zobārsta bērns pat neatver muti, bet pie cita iet ar lielu prieku.
  5. Iepriekšēja izpēte. Pirms izvēlaties zobārstu, pie kura vest bērnu, paskatieties zobārstniecību mājas lapas – dažiem būs svarīgs zobārsta ārējais izskats, kādam pieredze, kāds vadīsies pēc draugu, paziņu ieteikumiem.
  6. Zvans uz izvēlēto klīniku. Laikus noskaidrojiet ārsta darba laikus, ārsta darba stilu – ir vai nav iepazīšanās vizītes, vai apmeklējuma laikā bērns var skatīties multiplikācijas filmu (ļoti daudzās klīnikās tas tiek piedāvāts, un daudziem bērniem tas ļoti palīdz), kādus materiālus izmanto zobu ārstēšanai (piemēram, piena zobiem iespējams likt krāsainās plombas, kas bērniem ļoti patīk) utt. Ja vēlaties aprunāties ar izvēlēto zobārstu, pirms vest pie viņa bērnu, pajautājiet administratorei, vai tas ir iespējams.

Pirms došanās pie zobārsta vecākiem ir jāizstāsta savam bērnam, kas un kā notiks zobārsta vizītes laikā. Teikumu „iesim pie zobārsta vai zobu higiēnista, un tev tur neko nedarīs” labāk nelietot. Arī mutes atvēršana jau ir iejaukšanās bērna individuālajā pasaulē, un ir pārkāpts nekā nedarīšanas solījums. Noteikti jāizstāsta bērnam, kas ir “šprice” un kāpēc to dod. Tāpat jāpastāsta, ka aparāti, kas tiek lietoti zobiņu pārbaudē un labošanā, trokšņo. Katram vecumam ir savas īpatnības. Mazākam bērnam var stāstīt par lielu odiņu, kas nes miega maisu zobiņam, bet odiņš kož ne tikai kājā, bet arī nedaudz pie zobiņa. Tā zobiņš aizmigs. Urbi var saukt par lielu, lielu zobu birsti, kas iztīrīs zobu, jo zobos ir iemeties zobgrauzis. Jo lielāks caurums, jo vairāk zobgraužu – liela, liela ģimene. Savukārt lielākam bērnam, sākot no 5 gadu vecuma, stāstījums par zobārstu jāpietuvina realitātei.

Ir svarīgi bērnu vest uz pirmo apskati, lai sadraudzētos ar speciālistiem, nevis lai sniegtu akūtu palīdzību sāpošam zobam. Šādas iepazīšanās vizītes ir ļoti lietderīgas gan mazajiem, gan pirmsskolas vecuma bērniem. Iepazīšanās vizītē bērns tiek izvizināts ar krēslu, viņam tiek parādīts, ka siekalu sūcējs kā liels zilonis ar snuķi var sasūkt veselu glāzi ūdens. Bērnam pašam rokās iedod urbja uzgali, viņš jūt, kā tas vibrē, ka no tā nāk gaiss un ūdens. Tāpat zobārsts var ielikt urbja uzgalī pulējamo birstīti un ļaut bērnam papulēt maketa žokli u.tml. Bērns nebaidīsies no tā, ko sapratīs un apgūs.

Vēl viens ieteikums vecākiem -- ņemt līdzi bērnu uz nelielām manipulācijām, kas tiek veiktas pašiem vecākiem, brāļiem, māsām – taču tikai tad, ja vecāki, brāļi, māsas paši nebaidās no zobārsta vai zobu higiēnista, kā arī procedūra nav ilga, jo bērns ātri var zaudēt interesi.

No 3 gadu vecuma bērnam ir jāapmeklē zobu higiēnists divas reizes gadā. Zobārsts jāapmeklē vienreiz gadā (vai pēc nepieciešamības). Līdz 18 gadu vecumam zobārsta un zobu higiēnista apmeklējumu apmaksā valsts, taču jāņem vērā, ka tās ir zobārstniecības prakses un klīnikas, kur ir noslēgts līgums ar Veselības norēķinu centru, kas apmaksā bērnu zobārstniecību.