Kā motivēt bērnu tīrīt zobus un ēst veselīgi?

Daļa bērnu zobu tīrīšanu un veselīgus uztura paradumus uztver kā apnicīgu pienākumu, kurš ir svarīgs vienīgi viņu vecākiem. Lai mainītos bērnu attieksme, ir nepieciešams gan vecāku piemērs, gan vecumam atbilstošs un uzskatāms skaidrojums par to, kāpēc regulāra zobu tīrīšana un veselīgs uzturs ir nozīmīgi. Lai palīdzētu vecākiem motivēt savas atvases, Veselības ministrija aicina izglītības iestādes visā Latvijā iesaistīties programmā par pirmsskolas un sākumskolas vecuma bērnu mutes un zobu veselību saistībā ar veselīga uztura paradumiem.

Slimību profilakses un kontroles centra dati liecina, ka tikai puse Latvijas skolēnu zobus tīra divas un vairāk reizes dienā. Katrs trešais skolēns vismaz reizi dienā ēd saldumus, savukārt saldinātos dzērienus reizi dienā lieto 6,4% Latvijas skolēnu.

Neveselīgi ēšanas paradumi un nepietiekama mutes dobuma higiēna veicina dažādas mutes dobuma slimības, tostarp zobu kariesu un smaganu saslimšanas. Latvijā 12 gadu veciem bērniem ir vidēji 3 - 4 bojāti, plombēti vai izrauti pastāvīgie zobi, savukārt, Rietumeiropas valstīs šis skaitlis ir ap 1 vai pat mazāks.

Daži ieteikumi, kas palīdzēs vecākiem motivēt bērnu tīrīt zobus un ievērot veselīga uztura paradumus:

  • Esiet bērna paraugs! Bērni daudz vairāk mācās no tā, ko mēs darām, nevis no tā, ko sakām. Tīriet zobus kopā ar bērniem un arī paši izvēlieties veselīgu uzturu!
  • Pielieciet pie sienas zobu tīrīšanas kalendāru un atzīmējiet katru reizi, kad zobi ir iztīrīti! Kad mēnesis pagājis un kalendārs ir pilns – apbalvojiet bērnu ar kādu balviņu! Noderīgu informāciju un materiālus par zobu kopšanu varat atrast interneta vietnē www.tirizobi.lv un aplikācijā “ZOBS”.
  • Padariet ikvienu procesu jautru! Ar laiku ieradumi nostiprināsies, bet sākumā svarīgi bērnu ieinteresēt nodarbēs, kuras gribat padarīt par viņa ikdienu. Mazgājot zobus, izmantojiet smilšu pulksteni, uzlieciet fonā jautru mūziku vai izdomājiet ko citu, kas viņu iedvesmotu!
  • Ļaujiet bērnam izdarīt izvēli! Veikalā piedāvājiet izvēlēties starp vairākām kvalitatīvām zobu sukām, kā arī ļaujiet izlemt, kuru no veselīgajiem ēdieniem gatavosiet!
  •  Pasniedzot ēdienu, parūpējieties par tā noformējumu! Internetā var atrast ļoti daudz ideju, kā ēdienu var padarīt vizuāli pievilcīgāku bērnam. Jūs varat iesaistīt arī bērnus gatavošanas procesā un padarīt to par rotaļu, kopīgi uztaisot, piemēram, krāsainu dārzeņu puķi.

Šogad izglītības iestādēm visā Latvijā tiek piedāvāta iespēja iesaistīties Veselības ministrijas organizētajā programmā pirmsskolas un sākumskolas vecuma bērniem par mutes un zobu veselības veicināšanu saistībā ar veselīga uztura paradumiem. Kopumā paredzēts novadīt 1200 izglītojošus pasākumus.

Programma paredzēta pirmsskolas bērniem no 4 gadu vecuma un 1. – 2. klašu skolēniem, jo tieši šajā vecumā veidojas bērna paradumi, kuri ietekmēs viņu visu turpmāko dzīvi. Programma ir pielāgota arī bērniem ar īpašām vajadzībām.

Nodarbības vada veselības jomas profesionāļi un tajās tiek aplūkotas tādas tēmas, kā:

-          Kādi ir veselīga uztura pamatprincipi, kas jāievēro ikdienā?

-          Kādi produkti kaitē zobiem un kas ir veselīgas uzkodas?

-          Pareiza zobu kopšana.

Apgūto prasmju nostiprināšanai pēc nodarbības bērni saņems zobu suku, dvielīti, kā arī informatīvu materiālu, lai pēcāk tēmas vēlreiz pārrunātu kopā ar vecākiem vai skolotājiem.

Ja vēlaties, lai arī Jūsu bērna grupiņā vai klasē tiktu novadītas nodarbības par mutes un zobu veselību un veselīgu uzturu, vērsieties pie bērna pedagogiem un aiciniet viņus pieteikties programmā.

Lai pieteiktos nodarbībām, aicinām sūtīt pieteikumu uz e-pasta adresi projekts@tirizobi.lv, norādot:

- mācību iestādes nosaukumu, adresi;

- kontaktpersonu (e-pasta adrese, tālruņa nr.);

- grupiņu (klašu) skaitu atbilstoši vecumposmam, kopējo bērnu skaitu, kuri plānoti dalībai nodarbībās;

- vai tā ir speciālā mācību iestāde;

- vai iestādē ir mazākumtautības vai bilingvālas grupiņas.

Vairākas mācību iestādes jau ir izmantojušas šo iespēju un atzinušas, ka piedāvātās nodarbības ir patiešām noderīgas. Stāsta Siguldas PII “Pīlādzītis” vadītājas vietniece Maija Berga:

“Nodarbību laikā sertificēta uztura speciāliste un zobu higiēniste bērniem skaidroja veselīga un neveselīga uztura nozīmi un ietekmi uz zobu veselību un mācīja, kā pareizi tīrīt zobus. Nodarbībā bērni darbojās ar pozitīvu interesi. Katrs centās būt pirmais, lai sniegtu pareizo atbildi. Pēc vērtīgo padomu noklausīšanās visi bērni saņēma noderīgas dāvanas – zobu suku, dvielīti un materiālus par pareizu zobu kopšanu. Paldies par lieliskajām nodarbībām!”

“Programma pirmsskolas un sākumskolas vecuma bērniem Latvijā par mutes un zobu veselības veicināšanu saistībā ar veselīga uztura paradumiem” tiek īstenota Eiropas Sociālā fonda projekta “Kompleksi veselības veicināšanas un slimību profilakses pasākumi” (Id.Nr.9.2.4.1/16/I/001)ietvaros un tā ilgs līdz 2018. gada decembrim.