Pīrsingi un mutes veselība

Cilvēki izdomā veidus, kā izdaiļot savu ķermeni visneiedomājamākajos veidos. Taču kāda ir pīrsingu mutes apvidū ietekme uz mutes veselību? Pīrsings vēl joprojām tiek lietots kā atšķirības zīme un moderns aksesuārs. Izplatītākās mutes pīrsinga vietas rotaslietu ievietošanai ir mēle, lūpas, vaigi, mēles saitīte. Mūsdienu kultūrā lēmums veikt pīrsingu bieži vien ir paziņojums, parādot savu attieksmi, stilu un drosmi.

Bez pīrsingiem iespējamas arī citas rotas mutes apvidū, piemēram, mēles riņķi.

Sarežģījumi, kas var rasties pēc pīrsinga procedūras

Sarežģījumi var rasties ne tikai mutes pīrsinga veikšanas procedūras laikā, bet arī jebkurā brīdī pēc tam. Ir jāatceras, ka pīrsingi apdraud zobu un smaganu veselību:

 • Pīrsingi var izraisīt pastiprinātu siekalošanos, traucēt sakošļāt un rīt ēdienu, ietekmēt izrunu un dikciju:
 • Ir iespējami arī elpošanas traucējumi un aizrīšanās, jo rotaslieta mēlē sastāv no stienīša un divām bumbiņām.  Tāpat pīrsinga bumbiņas novietojums vaigā var radīt smaganu nobrāzumu un/vai zobu nodilumu;
 • Procedūras laikā mēles asiņošana  var būt arī tik spēcīga, ka prasa tūlītēju ārsta palīdzību.
 • Procedūras laikā var nejauši bojāt mutes nervus -  tos pārdurot, kāda no mutes dobuma zonām var kļūt nejutīga;
 • Procedūras laikā vienmēr pastāv iespēja inficēties ar HIV, B un C hepatītu, bakteriālajām infekcijām un citām transmisīvajām slimībām. Tas var notikt nepareizas un nepietiekamas instrumentu sterilizācijas rezultātā. Pirms procedūras obligāti jāpārbauda, vai meistars savus instrumentus tīra, dezinficē un sterilizē kārtīgi!
 • Mēles pīrsinga gadījumā, iespējams mēles iekaisums - piepampusi mēle var ietekmēt runu, košļāšanu un rīšanu. Šie simptomi var turpināties 3-5 nedēļas pēc pīrsinga procedūras veikšanas.
 • Var parādīties smaganu apsārtums un piepampums, kas ir sekas vēlmei „spēlēties” ar mēles bumbiņu, berzējot to pret smaganu virsmu.
 • Pīrsings mēlē un mutes apvidū var veicināt zobu emaljas plaisāšanu, zobu nolūšanu, smaganu atkāpšanos apakšžokļa rajonā. Ja ir pīrsings, smagana atkāpjas uz leju, atsedzas zoba saknes cements, zobu kakliņi paliek jutīgi uz aukstu, karstu, saldu utt.

Daži ieteikumi pirms pīrsinga rotas iegādes un caurduršanas procedūras veikšanas:

 • Vienmēr pastāv inficēšanās risks ar HIV, B un C hepatītu, kā arī zobu plaisāšanas un smaganu atkāpšanās iespējamība. Ja rodas šāda situācija, nekavējoties meklē ārsta palīdzību!
 • Tev ir jābūt gatavam uzņemties atbildību par pīrsinga vietas apkopšanu – tas būs jādara regulāri un rūpīgi. Par procedūras drošību rūpējas pīrsinga ievietotājs, taču tālākais ir paša cilvēka atbildībā. Jāņem vērā, ka pīrsinga atvere ir brūce, kas sadzīst tikai pēc ilgāka laika perioda. Pīrsinga brūce nabā dzīst no 4 mēnešiem līdz pat 1 gadam, līdzīgi arī auss skrimslī. Uzacīs – 6-8 nedēļas, lūpās – 2-3 mēnešus, mēlē – 4 nedēļas, degunā – 8-10 nedēļas, bet deguna starpsieniņā – 6-8 mēnešus.
 • 3-4 nedēļu dzīšanas periodā mēles pietūkums var ietekmēt runāšanu un ēšanu;
 • Izvēlies atbilstoša izmēra rotas no kvalitatīva materiāla. Niķeli saturošu rotu valkāšana var izraisīt paliekošu alerģiju. Eiropas Savienības dalībvalstīs nedrīkst piedāvāt tirgū pīrsinga rotas, ja tiek pārsniegta niķeļa migrācijas robežvērtība - 0,2µg/cm2/nedēļā (REACH Regulas 17.pielikums).Daudz kvalitatīvākas ir no zelta un sudraba.

 Raksts tapis sadarbībā ar asoc. prof. A. Brinkmani.