Zobu balināšana

„Mūsdienās dzīves pamācības jaunieši mēdz atrast internetā. Tāpat arī Evija (17 gadi) cītīgi izglīto sevi vietnē Youtube un interesējas gandrīz par visu – sākot ar veselīga uztura pamatprincipiem un beidzot ar fiziskiem vingrinājumiem: „Reiz atradu video, kurā atraktīva sieviete ar žilbinoši baltiem zobiem, kas vairāk atgādināja pērļu virtenes, stāstīja, kā lēti, ātri un vienkārši iegūt tieši tādu pašu smaidu kā viņai. Ilgi nedomājot, ķēros pie lietas – interneta veikala groziņā ievietoju ieteikto zobus balinošo līdzekli par ļoti patīkamu cenu un arī visus papildmateriālus. Pirkums jau bija gatavs pasūtīšanai, bet kaut kas mani tomēr atturēja, – man pietrūka eksperta viedoklis,” pieredzē dalās jauniete.

Informāciju par zobu balināšanu var atrast bez īpašām pūlēm, taču ir ļoti svarīgi, lai Tu apzinies zobu balināšanas negatīvās sekas, kas var rasties, ja netiek ievēroti norādījumi. Par zobu balināšanu konsultējāmies ar asoc. prof. Andu Brinkmani.

Kas ietekmē mūsu zobu krāsu?

Galvenā loma ir iedzimtībai, vecumam (ar laiku zobu virsma nodilst un kļūst plānāka, savukārt zobu pamatmasa kļūst biezāka un dzeltenāka), uztura un dzērienu pigmentiem (kafija, tēja, sarkanvīns), kā arī kaitīgajiem ieradumiem – smēķēšana, tabakas košļāšana.

Zobu krāsas maiņu ietekmē arī vispārējās saslimšanas un to ārstēšana (piem., ķīmijterapija), antibiotikas u. c. medikamenti (tetraciklīns, prethistamīna līdzekļi, antidepresanti, dzelzi saturoši preparāti), kā arī nepietiekama mutes dobuma higiēna un nedzīvi zobi (pēc zobu traumām).

Vai ikviens var balināt zobus?

Pirms zobu balināšanas ir jākonsultējas ar zobārstu. Tev var būt neredzamas zobu plaisas, kariess, nekvalitatīvas plombas, kas var negatīvi ietekmēt zobu balināšanas procesa rezultātu vai pat radīt sarežģījumus. Pirms tiek lietotas balinošās vielas, zobārsts veiks izmeklēšanu, pārliecinoties, ka nav riska faktoru vai jebkādu iespējamu sarežģījumu draudu.

Kādas ir jūsu domas par zobu balināšanu mājas apstākļos?

Arī balinot zobus mājas apstākļos, speciālists vispirms sniedz sīku instrukciju un pārliecinās, ka pacients to ir pilnībā sapratisTaču šajā situācijā zobārsts nevar garantēt rezultātu, jo balinošo līdzekli uz zobiem var gadīties noturēt par ilgu vai par maz, un ir lielāks risks, ka zobi kļūs jutīgi. Ja balinošo vielu ieklāj par daudz vai patur ilgāk, nekā norādīts lietošanas instrukcijā, ir iespējams apdedzināt smaganas. Nejauši norijot balinošo vielu, var rasties problēmas ar kuņģi.

Kāpēc nedrīkst balināt zobus līdz 18 gadu vecumam?

Jāatceras, ka balinot zobus, uz tiem iedarbojas spēcīgas ķīmiskas vielas, kas iziet cauri zobu virsmai un balina zobu pamatmasu. Tādēļ, lai novērsu šo ķīmisko savienojumu nelabvēlīgo ietekmi uz vēl nenobriedušu organismu, nav ieteicams zobu balināšanu veikt līdz 18 gadu vecumam.

Kāpēc? Pastāvīgo zobu šķilšanās sākas sešu gadu vecumā un beidzas vidēji 12 gados. Pēc zoba šķilšanās mutes dobuma vides ietekmē turpinās zoba ārējā apvalka (emaljas) fizikāli-ķīmiskas pārmaiņas – emaljas nobriešana. Ķīmiski emaljas ārējā slānī tiek iekļauti dažādi minerāli (fluors, cinks). Balstoties uz pētījumu rezultātiem, varam rēķināt, ka 12 gadiem (visi zobi šķīlušies) pieskaitot 10 gadus (mineralizācija),tikai tad zobi ir palikuši stiprāki un ir pienācis saprātīgs vecums zobu balināšanai.

Un tomēr... kad es būšu sasniedzis 18 gadu vecumu un varēšu balināt zobus, kas man būtu jāzina pirms es to daru?

Vispirms, Taviem zobiem un smaganām ir jābūt veseliem. Nedrīkst būt aplikums un zobakmens, tādēļ ir jāveic mutes dobuma higiēnas procedūra – ārējā pigmenta noņemšana, atsedzot zobu dabīgo krāsu.

Ja ir plombas, porcelāna plates, kuras aizvieto zobu ārējo kārtu, zobu kroņi vai tilti (zobu protēžu veids, ko izmanto gadījumos, ja pacientam trūkst viena vai divu blakus esošu zobu), ir jāņem vērā, ka tos izbalināt nav iespējams. Pēc balināšanas tos ir jāmaina, pieskaņojot jauniegūtajai krāsai.

Kādos gadījumos zobus nevajadzētu balināt?

Ja ir bojāti zobi, vecas nekvalitatīvas plombas, dziļas plaisas zobu virsmā, slikta mutes dobuma higiēna, aplikums, zobakmens, smaganu saslimšanas, paaugstināta zobu jutība, zobu nodilums, zobu virsmas nodilšana vai nopietnas vispārējās saslimšanas.