Zobu kopšana

Zobu kopšana

Zobu tīrīšana ir daļa no mūsu ikdienas personīgās higiēnas, un šīs iemaņas ir jāveido no agras bērnības. Zobi ir ne tikai barības smalcinātāji, bet arī mūsu smaids – tas ir viens no pašapziņas veidotājiem.

Zobu kopšanai nepieciešams -

zobu suka, fluorīdus saturoša zobu pasta un zobu diegs

Zobu tīrīšana obligāti jāveic 2 – 3 minūtes 2 reizes dienā – pēc brokastīm un vakariņām.

Zobu pastas izvēle

Zobu pasta ir ļoti rūpīgi jāizvēlas gan pieaugušajam, gan bērnam. Vienmēr jāaplūko zobu pastas sastāvs; svarīgi, lai tajā ir fluorīds. Bērniem ir jāizvēlas bērnu zobu pastas. No 6 mēnešu līdz 2 gadu vecumam tirgū pieejamās zobu pastas satur vidēji 500 ppm fluorīdu, taču ir pieļaujams tīrīt arī ar zobu pastām, kur fluorīdu saturs ir 1000 ppm, taču noteikti jāseko līdzi zobu pastas daudzumam uz zobu birstes. 2 - 6 gadu vecumā vidējais fluora saturs ir 1000 ppm, bet no 6 gadu vecuma, kad jau šķiļas pastāvīgie zobi un ir agrīns maiņas sakodiens, ieteicamas zobu pastas ar fluorīdu saturu 1500 ppm.

Izvēloties zobu pastu, jāņem vērā arī tāds parametrs kā abrazivitātes indekss (RDA). Bērnu zobu pastām tas ir mazs, bet kopumā – jo tas ir lielāks, jo pasta ir abrazīvāka. Lai zobu pasta putotu, pievieno SLS – nātrija lauritilsulfātu, bet tas ir kaitīgs, jo var radīt sausumu mutē, kā arī, jo putojošāka pasta, jo mazāka būs virsma, kurā ar zobu saskarsies fluorīds. Bērnu zobu pastas ir mazāk abrazīvas. Vienmēr jāņem vērā, ka līdz 3 gadu vecumam bērns zobu pastu izspļaut nevar.

Zobus jāsāk diegot, kad sānu zobi paliek ciešāki – apmēram no 5 gadu vecuma. To var darīt ātrāk, ja piena zobi ir ļoti cieši saspiesti viens pie otra.

Pēc skābiem ēdieniem un dzērieniem uzreiz zobus netīra, bet izskalo muti ar ūdeni. Tīrīt var apmēram pēc 30 minūtēm tāpēc, ka skābe demineralizē emaljas virskārtu. Tīrot uzreiz, emaljas kristāli var mikroskopiskā līmenī izsisties. Ar aci to redzēt nevar, bet tas var būt kā sākums erozijām, savukārt sliktas higiēnas apstākļos – veicināt kariesa attīstību.

Pēc lipīgu, skābu ēdienu un dzērienu lietošanas, ja nav iespējams zobus izskalot vai iztīrīt, var lietot košļājamo gumiju. 15 minūtes ir pietiekams laiks, lai pastiprināti sāktu izdalīties siekalas un košļājamās gumijas darbības robežās no zobiem tiktu atrauti pārtikas atlikumi. Pēc 15 minūtēm košļājamā gumija jāizspļauj.

Pie zobārsta un higiēnista reizi pusgadā

Lai zobi būtu veseli, 1 reizi pusgadā ir jāapmeklē zobārsts un higiēnists.